Kursy walut

  kupno sprzedaż
rozliczenie gotówkowe
EUREUR 4,5900 4,7000
USAUSD 4,2100 4,3400
GBPGBP 5,2300 5,3500
rozliczenie bezgotówkowe
EUREUR 4,5900 4,7000
USAUSD 4,2100 4,3400
GBPGBP 5,2300 5,3500

Uwaga na fałszywe linki i wiadomości

Sprzedajesz coś przez OLX, Vinted, Marketplace lub inny portal sprzedażowy ? Uważaj. Oszuści wysyłają linki i wiadomości z fałszywymi potwierdzeniami zakupu.

Wyłudzają w ten sposób dane karty płatniczej lub dane logowania do bankowości internetowej.

Gdy otrzymasz wiadomość od kupującego z informacją np. " Kupiłam właśnie od Ciebie przedmiot i już dokonałam opłaty. Potwierdź sprzedaż na mailu"to na pewno jest oszustwo!  Mail od oszustów może wyglądać jak oficjalna korespondencja. Realizując rzekomą transakcję postepując zgodnie z z instrukcją podaną w mailu, trafiamy na strony łudząco podobne do stron pośredników płatności oraz witryn bankowych. Znajdują się tam pola do wpisania loginu i pełnego hasła do bankowości, pełnych danych karty bankomatowej ( numer karty, data ważności oraz kod CVV ).

Otrzymujesz SMS z Banku z kodem do autoryzacji. Nie czytając uważnie treści, w której napisaliśmy, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do usługi Google Pay lub Apple Pay albo, że autoryzujesz dodanie nowego urządzenia mobilnego, podajesz kod.

W ten sposób oszust Cię okrada - płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej, wypłaca nią gotówkę w bankomacie lub wykonuje przelewy korzystając z Aplikacji Mobilnej.

Przykład fałszywej wiadomości e-mail oraz sms z wykorzystaniem wizerunku Vinted oraz OLX:

Przykład fałszywej wiadomości SMS :

JAK SIĘ CHRONIĆ ? 

  • Nigdy nie podawaj danych do bankowości internetowej, danych karty czy też kodów BLIK. Za pomocą tych udostępnionych danych nigdy nie otrzymasz pieniędzy za towar,  który sprzedajesz. 
  • Czytaj SMS-y wysyłane z Banku ! Zwróć uwagę na treść i na to co autoryzujesz. Gdy np. w treści informujemy, że aktywujesz aplikację, dodajesz kartę do usługi Google Pay lub Apple Pay- a tego nie wykonujesz, to miej świadomośc, że robi to zalogowany na koncie bankowym oszust.

  • Korzystając z portali sprzedażowych rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem czy aplikacją np. przez WhatsApp czy mail. Vinted, OLX czy Allegro nigdy nie wysyłają e-maili lub prywatnych wiadomości z prośbą o kliknięcie w link w celu wpisania danych płatniczych lub dokończenia płatności.

  • Zachowaj szczególną czujność, jeśli masz podać w jednym miejscu wiele danych wrażliwych jak hasła, PESEL, numer dowodu osobistego, PIN.

    • Jeśli coś wzbudza Twoje podejrzenia wycofaj się z transakcji i  skontaktuj się z Bankiem.