Kursy walut

  kupno sprzedaż
rozliczenie gotówkowe
EUREUR 4,1800 4,3000
USAUSD 3,8600 3,9900
GBPGBP 4,9200 5,0400
rozliczenie bezgotówkowe
EUREUR 4,1800 4,3000
USAUSD 3,8600 3,9900
GBPGBP 4,9200 5,0400

Oszustwa na portalach typu OLX / Vinted / Allegro

Jeśli sprzedajesz coś na OLX , Vinted, Marketplace, Allegro uważaj na kupujących, którzy kontaktują się z Tobą za pomocą komunikatora np. messenger, WhatsApp z informacją , że dokonali zakupu. Później, w wiadomości sms lub na podany przez Ciebie adres e-mail możesz dostać link z instrukcją, do rzekomego odbioru pieniędzy lub też opłacenia kuriera i śledzenia przesyłki.

To oszustwo! Mail od oszustów może wyglądać jak oficjalna korespondencja.  Realizując rzekome potwierdzenie poprzez instrukcję podaną w wiadomości, w konsekwencji podajesz na stronie łudząco przypominającej stronę logowania do Banku dane osobowe, dane uwierzytelniające do bankowości elektronicznej (login oraz hasło) i/lub dane kart płatniczych. Przekazane w ten sposób dane trafiają bezpośrednio do oszusta umożliwiając mu:

  • logowanie do bankowości internetowej,

  • aktywację aplikacji mobilnej na jego urządzeniu i w konsekwencji uruchomienie BLIK-a

  • wykonanie transakcji internetowych kartą

  • dodanie karty do portfela elektronicznego umożliwiające wykonywanie kolejnych transakcji kartą w sklepach stacjonarnych i internetowych

Pamiętaj !

  • Nigdy nie podawaj danych do bankowości internetowej, danych karty czy też kodów BLIK. Za pomocą tych udostępnionych danych nigdy nie otrzymasz pieniędzy za towar, który sprzedajesz. 

  • Czytaj sms-y i komunikaty wysyłane z Banku. Zatrzymaj się na chwilę – zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.

    Treść sms-a (powiadomienia w Aplikacji) informuje, że aktywujesz aplikację mobilną na nowym urządzeniu lub dodajesz kartę do cyfrowego portfela (Google Pay lub Apple Pay). Jeśli tego nie zlecasz, prawdopodobnie dyspozycje wydaje oszust - koniecznie reaguj!

  • Nie otwieraj linków rzekomo mających pozwolić na odbiór pieniędzy za wystawiony przez Ciebie przedmiot.

  • Uważaj na próby nawiązania z Tobą kontaktu poza portalem sprzedażowym np. WhatsApp, Messenger. Rozliczaj się bezpośrednio przez portal sprzedażowy

Jeśli coś wzbudza Twoje podejrzenia lub zorientowałeś się, że padłeś ofiarą oszustwa, koniecznie zablokuj dostęp do swojej bankowości elektronicznej i niezwłocznie poinformuj Bank.

Przykład fałszywej wiadomości e-mail oraz sms z wykorzystaniem wizerunku Vinted oraz OLX:

Przykład fałszywej wiadomości SMS :