Aktualności

10.01.2019 - Bezpieczeństwo systemu bankowości internetowej

W związku z rosnącą liczbą zagrożeń dotyczących bankowości internetowej prosimy o podwyższoną czujność oraz o bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim prosimy o zwracanie uwagi na niestandardowy wygląd lub działanie systemu objawiające się: •    niezgodną z Państwa wolą zamianą danych w...

20.12.2018 - Informacja o Regulaminie rachunków klientów insytucjonalnych

Zmiany w Regulaminie otwierania i prowadzenia rachunków rozliczeniowych bieżących i pomocniczych oraz rachunków lokat terminowych dla klientów instytucjonalnych

18.12.2018 - Godziny pracy i rozliczeń w dniach 24 i 31 grudnia

W dniach 24 oraz 31 grudnia Punkty Obsługi Klientów będą czynne do godziny 12:00.

Kursy walut kupno sprzedaż
rozliczenie gotówkowe
EUREUR 4,2400 4,3700
USAUSD 3,7700 3,8900
GBPGBP 4,8200 4,9600
rozliczenie bezgotówkowe
EUREUR 4,2400 4,3700
USAUSD 3,7700 3,8900
GBPGBP 4,8200 4,9600
» kursy archiwalne » kursy innych walut

Rachunki VAT oraz mechanizm podzielonej płatności

Od 1 lipca 2018 roku, w związku z wchodzącymi w życie nowymi przepisami, udostępniamy mechanizm podzielonej płatności za faktury VAT (zwany również - split payment).

Mechanizm podzielonej płatności umożliwia płatność za fakturę z podziałem na kwotę netto i VAT, z wykorzystaniem pieniędzy zgromadzonych na Twoim rachunku VAT.

Do 30 czerwca utworzymy dla wszystkich Klientów posiadających w naszym Banku rachunek rozliczeniowy (firmowy), bezpłatny rachunek VAT. Otwarcie rachunku VAT nie wymaga zawierania odrębnej umowy. Jeżeli posiadacie Państwo w Banku więcej niż jeden rachunek bieżący lub pomocniczy, to do każdego z nich, na Państwa wniosek, może zostać otwarty rachunek VAT. W takim przypadku prosimy o kontakt z Bankiem.

Aby otrzymywać od kontrahentów płatności z wykorzystaniem metody podzielonej płatności nie muszą Państwo nic robić. O tym, w jaki sposób zapłacić za fakturę, decyduje kontrahent. Jeśli skorzysta z mechanizmu podzielonej płatności VAT, pieniądze zaksięgujemy na odpowiednich rachunkach automatycznie. Na wystawianych przez Państwa fakturach wystarczy jak do tej pory podać numer rachunku firmowego. Bank automatycznie zaksięguje kwotę netto na rachunek rozliczeniowy, a kwotę VAT na rachunek VAT.

Środkami na rachunku VAT można zapłacić m.in. za fakturę w ramach mechanizmu podzielonej płatności lub podatek VAT do urzędu skarbowego. Korzystasz wtedy z dostępnej na nim kwoty. Jednym przelewem split payment z rachunku VAT można zapłacić tylko jedną fakturę lub jej część. Jeśli saldo rachunku VAT nie wystarczy na pokrycie wskazanej kwoty podatku VAT, brakującą kwotę podatku VAT pobierzemy z rachunku rozliczeniowego.

Mechanizm podzielonej płatności dotyczy wyłącznie płatności i rachunków prowadzonych w złotych polskich.

Wykorzystanie mechanizmu podzielonej płatności może ułatwić rozliczenie z urzędem skarbowym jak również obniżyć kwotę podatku w przypadku płatności przed terminem zgodnie z nowymi przepisami.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw

archiwum wiadomości »